Konsultacje społeczne
Konsultacje społeczne mają charakter spotkań z udziałem ekspertów oraz osób zainteresowanych. Służą wymianie opinii i uwag oraz wysłuchaniu głosów mieszkańców w sprawach dotyczących ich bezpośrednio. Spotkania te zapewniają możliwość wymiany informacji, planowania przyszłych działań oraz podsumowania dotychczasowych osiągnięć. W toku realizacji projektu odbędzie się 9 paneli konsultacyjnych, po 3 w każdym z miast. W spotkaniu wezmą udział mieszkańcy, radni miast partnerskich, kierownicy jednostek organizacyjnych, prezesi działających stowarzyszeń oraz kierownictwo i pracownicy Urzędów Miast partnerskich. Spotkanie jest otwarte dla chętnych.
Nowatorska forma
Zamiast serii przydługich prezentacji, proponujemy spotkania w formie warsztatów, podczas których uczestnicy wspólnie z prowadzącymi definiują swoje potrzeby w kontekście zagospodarowania obszaru funkcjonalnego. Forma warsztatów jako diagnozy potrzeb lokalnej społeczności z udziałem specjalistów z obszaru architektury i urbanistyki oraz spraw społecznych wpisuje się w zintegrowane podejście i jest dobrą formułą współpracy z osobami żyjącymi sprawami otoczenia, ale nie posiadającymi fachowej wiedzy z zakresu urbanistyki.
Spotkania będą miały trzy cele:
- zapoznanie uczestników z nową cechą polityki spójności kraju i Unii Europejskiej poprzez zastosowanie w planowaniu przestrzennym podejścia zintegrowanego terytorialnie, które polega na integracji działań różnych podmiotów publicznych wobec terytoriów określonych nie administracyjnie, a funkcjonalnie, charakteryzujących się podobnymi cechami społeczno-gospodarczo-przestrzennymi.
- analiza potrzeb społecznych w kontekście przedmiotowego terenu
- wypracowanie wniosków w zakresie przedsięwzięć inwestycyjnych na obszarze funkcjonalnym, które wpisywałyby się w ramy Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, a zarazem poprawiały integrację mieszkańców tego obszaru.
Tematyka:
- Rola miast i ich obszarów funkcjonalnych w kreowaniu rozwoju. Nowe zasady finansowania funkcjonalnych obszarów miast w perspektywie finansowej 2014-2020.
- Obszary współoddziaływania miast partnerskich projektu:
a. W obszarze zagospodarowania przestrzennego;
b. W obszarze funkcji społecznych;
c. W obszarze infrastrukturalnym. - Dyskusja na temat możliwości rozwoju współpracy.
- Działania, cele i efekty projektu
- Planowany zakres terytorialny objęty Miejskim Obszarem Funkcjonalnym ze wskazaniem głównych grup kryteriów decydujących o przynależności do MOF, dyskusja.
- Możliwości planowania przestrzennego na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Oczekiwane przeznaczenie terenów. Prezentacja przez przedstawicieli miast założeń dotyczących przeznaczenia terenów objętych MOF.
- Propozycje przedsięwzięć inwestycyjnych mogących wpływać na poprawę integracji Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego.